Dergi Ara >>
Yıl:2013; Cilt: 26; Sayı: 1>> Özet
TAM METİN
Düşünen Adam: Psikiyatri ve Nörolojik Bilimler Dergisi; 2013;26(1):106-110
Tek Doz Olanzapin İle Gelişen Ölümcül Nöroleptik Malign Sendrom: Bir Olgu Sunumu
H Harmancı, SE Taycan, FÇ Çelikel, HK Ünaldı, G Kurt
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi, Psikiyatri AD, Tokat
Nöroleptik malign sendrom (NMS), nöroleptiklerle yapılan tedavi sonrasında ortaya çıkabilen, bilinç değişikliği, yüksek ateş, otonomik işlevlerde bozulma ve kas rijiditesi belirtileri ile kendini gösteren, nadir, fakat ölüm olasılığı bulunan idiosenkratik bir reaksiyondur. Genellikle tedavinin başlangıç aşamasında, kullanılan ilaç dozunun arttırıldığı ya da ikinci bir ilacın başlandığı dönemlerde ortaya çıkmaktadır. NMS için çeşitli risk faktörleri belirlenmekle birlikte, etiyolojisi tam olarak bilinmemektedir. NMS ile ilişkili mortalite ve morbidite erken tanı, kullanılan nöroleptiklerin kısa sürede kesilmesi ve agresif bir tedavi ile azaltılabilir. Bu vaka bildiriminde, tek doz olanzapin kullanımının ardından otonomik işlevlerde belirgin bozulma ve ateş yüksekliği olmaksızın NMS belirtileri gösteren bir şizofreni hastası tartışılacaktır. Hastanın bilinç kaybı, distoni, idrar ve gaita inkontinansı belirtileri devam etmiş ve hasta 6 ay sonra kardiyopulmoner arest sonucu kaybedilmiştir. Anahtar kelimeler: Nöroleptik malign sendrom, olanzapin, sekel, ölüm
Single dose olanzapin-induced fatal neuroleptic malignant syndrome: a case report
Neuroleptic malignant syndrome (NMS) is an uncommon but potentially fatal idiosyncratic reaction characterized by the development of altered consciousness, hyperthermia, autonomic dysfunction, and muscular rigidity on exposure to neuroleptic medications. NMS commonly develops during the initial phases of treatment, when the drug dose is being stepped up, or when a second drug is introduced. Although various risk factors have been proposed, the exact etiology is unknown. The mortality and morbidity associated with NMS can be decreased with early recognition, early discontinuation of the neuroleptics and aggressive treatment. In this case report, a schizophrenia patient who developed NMS without hyperthermia and obvious autonomic dysfunction after single use of olanzapine will be discussed. His symptoms of loss of consciousness, dystonia and urinary and fecal incontinence continued and 6 months later, he died due to cardiopulmonary arrest. Key words: Neuroleptic malignant syndrome, olanzapine, sequelae, death